Książka „Miś i Ciemność” opowiada o przygodach Misia, który bał się ciemności. Pewnego dnia Miś decyduje się zrobić prezent dla mamy, ale zanim zauważa – to robi się wokół niego ciemno. Miś czuje niepokój, jest spięty, martwi się i chce jak najszybciej znaleźć się w ramionach mamy. Z pomocą przychodzi mu nikt inny jak ciemność – z którą ostatecznie Miś się zaprzyjaźnia. 

 „Miś i Ciemność” to pozycja dotycząca jednego z najczęstszych lęków u dzieci – lęku przed ciemnością. Historia opowiedziana z perspektywy przerażonego misia jest bliższa dziecku, które doświadcza podobnych emocji. Dziecko uczy się wraz z misiem, jak sobie radzić z lękiem i ma możliwość doświadczenia tych emocji w sposób bezpieczny. Dziecko ma możliwość w każdym momencie zakończyć lekturę, albo poprosić dorosłego o towarzyszenie mu w czytaniu. Dzięki takiej możliwość zdystansowania się, dziecko ma szansę stopniowo zapoznawać się z sytuacją lękotwórczą, ale równocześnie zachowań kontrolę nad stopniem zanurzenia się w historię. 

Książka ta jest dobrą lekturą do aktywnego czytania wraz z rodzicem, a następnie prowadzenia rozmowy. Po przeczytaniu można wraz z dzieckiem narysować misia i wypisać co miś czuł, dlaczego to czuł, a następnie szukać innych sposobów radzenia sobie z lękiem. Dodatkowo Rabbit&Friends oferuje lampkę nocną identyczną jak miś w książce, którą możemy wykorzystać do odgrywania scenki. Możemy odwzorować historię Misia rysując wcześniej las, czy przygotowując scenografię. Taka forma może sprzyjać prowadzeniu trudnej dla dziecka rozmowy o lęku ponieważ będzie miała charakter atrakcyjnej zabawy w teatrzyk.

A co więcej – lampka w kształcie dzielnego misia, który zaprzyjaźnił się z ciemnością może po prostu pomóc naszemu dziecku w próbie pokonywania własnego lęku w nocy! Natomiast sama lampka będzie nie tylko ozdobą pokoju, czy źródłem światła w nocy, ale przede wszystkim będzie wsparciem.

Daria Kaźmierczyk-Romańczyk

psycholog; psycholog szkolny; bajkoterapeuta; biblioterapeuta

psychotki.pl